Täitematerjalide uus tootmisohje

Aleksander Altmäe
19.10.2018 blogid

Täitematerjalide tootmisohje kohta ilmus uus standard EVS-EN 16236:2018. Tootmisohje standard rakendub viidetega harmoneeritud tootestandardites. Postituse kirjutamise hetkel (19.10.18) selliseid viiteid veel ei ole, küll aga saab tutvuda uusimate nõuetega täitematerjalide tootmise ohjamiseks. Seejuures on sobiv mõned tootmisohje põhitõed üle korrata.

Tootmisohje ehk teisisõnu tehase tootmise kontrolli süsteem. Täitematerjalide puhul on tehaseks klassikalises mõttes karjäär, aga ka tootmisplats või taaskasutatavate materjalide ümbertöötlusjaam. Tootmise kontrolli süsteem on oma olemuselt kirjeldus tootmise kontrollist ehk dokument ja selle rakendamine ehk tegevus. Mõned näited: Tootmispäevik ja tootmine; Proovivõturegister ja proovivõtmine; Toote omadused ja katsetulemused.

Jälgitavus. Tootmisohje on tõhusalt toimiv, kui on tagatud jälgitavus tootmise üle alates kopatäiest karjääris kuni partiini betooni- või asfalditehases. Standard on piisavalt paindlik ja sobib erineva suuruse ning tüübiga tootmisele, mis tähendab, et üht ja ainuõiget lähenemist tootmisohje koostamiseks ei ole. Seega saab iga tootja kasutada oma kogemust, et kujundada just temale sobiv ohje. Mõned märksõnad, mida tootmisohje jälgitavuse tagamisel võiks silmas pidada, on: tootmispäevik, proovivõtu register, katsetulemused ja saatedokumendid.

Katsesagedus. Uue asjana on betooni, asfaldi, mördi ja üldehitustööde ning kindlustusehitiste ja raudteeballasti täitematerjalide katsesagedused hõlpsasti võrreldavad ühtses tabelis. Kindlasti tuleks üle vaadata ka uuenenud mõisted – tootmisnädal, -kuu ja ‑aasta.

Uue standardiga saad tutvuda standardikeskuse kodulehel. Standardist saad vastused järgmistele küsimustele: Mida tuleb dokumenteerida? Mida vaadelda? Kui tihti tuleb proov võtta? Milliseid omadusi tuleb laboris katsetada, millise meetodi ja sagedusega? Kuidas käituda, kui saadakse mittesobiv katsetulemus? Kuidas tuleb toodet käsitleda ja ladustada? Mida transportimisel silmas pidada? Millised dokumendid tootega kaasa anda?

Head lugemist ja edu rakendamisel!

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga